Football in Bracknell
News

The FULL FA Vase 2016/17 First Qualifying Round draw

The draw for the First Qualifying Round of the 2016/17 FA Vase was made today and we’ve highlighted the key fixtures concerning Berkshire clubs here. You can see the full draw for the Second Qualifying Round here. Matches will be played on Saturday 10 September 2016.

Looking for your club? Use Ctrl + F on your keyboard and type the team name.

1 Bridlington Town v Yorkshire Amateur
2 Bedlington Terriers v Bishop Auckland
3 Albion Sports v Ashington
4 Knaresborough Town v Silsden
5 Stockton Town v Eccleshill United
6 Blyth Town v Ryton & Crawcrook Albion
7 Darlington Railway Athletic v Barnoldswick Town
8 Consett v Hebburn Town
9 Daisy Hill v Garforth Town
10 Penrith v Durham City
11 Billingham Town v Willington
12 West Allotment Celtic v Hall Road Rangers
13 Washington v Billingham Synthonia
14 Easington Colliery v Thackley
15 AFC Darwen v Pickering Town
16 Nelson v Heaton Stannington
17 West Auckland Town v Seaham Red Star
18 Crook Town v Esh Winning
19 Carlisle City v Team Northumbria
20 Brandon United v Chester-Le-Street Town
21 Tow Law Town v Norton & Stockton Ancients
22 Whickham v Charnock Richard
23 Thornaby v Liversedge
24 Newcastle Benfield v Alnwick Town
25 City of Liverpool v Litherland Remyca
26 Barton Town Old Boys v Grimsby Borough
27 Staveley MW v Cheadle Town
28 Maltby Main v Widnes
29 Alsager Town v Squires Gate
30 Ashton Town v Parkgate
31 Bootle v Maine Road
32 St Helens Town v Chadderton
33 Runcorn Town v Winsford United
34 Dronfield Town v Glasshoughton Welfare
35 Pontefract Collieries v Hemsworth MW
36 Irlam v Selby Town
37 Winterton Rangers v Penistone Church
38 Ashton Athletic v Athersley Recreation
39 Armthorpe Welfare v Congleton Town
40 Barnton v Harworth Colliery
41 Black Country Rangers v Stafford Town
42 Dudley Town v Wellington Amateurs
43 FC Oswestry Town v Walsall Wood
44 Coton Green v Kirby Muxloe
45 Ashby Ivanhoe v Pelsall Villa
46 Whitchurch Alport v Wellington
47 Highgate United v Lye Town
48 Bolehall Swifts v Heath Hayes
49 Bromyard Town v Atherstone Town
50 Cradley Town v Uttoxeter Town
51 Pershore Town v Bewdley Town
52 Chelmsley Town v Studley
53 Ellistown & Ibstock United v Bromsgrove Sporting
54 Redditch Borough v Rocester
55 AFC Bridgnorth v Boldmere St Michaels
56 Shawbury United v Heather St Johns
57 Shifnal Town v Gornal Athletic
58 Barnt Green Spartak v Cadbury Athletic
59 Racing Club Warwick v Coventry United
60 Malvern Town v Tividale
61 Bardon Hill v Littleton
62 Lutterworth  Athletic v Stone Old Alleynians
63 Brocton v Eccleshall
64 Continental Star v Wolverhampton Casuals
65 Stourport Swifts v Smethwick
66 Ellesmere Rangers v Pegasus Juniors
67 Clay Cross Town v Leicester Road
68 Clifton All Whites v Oadby Town
69 Borrowash Victoria v Bottesford Town
70 Gedling MW v Oakham United
71 Loughborough University v Arnold Town
72 Ollerton Town v Retford United
73 Pinxton v Harrowby United
74 Rainworth MW v Heanor Town
75 Graham St Prims v Kimberley MW
76 Teversal v Blidworth Welfare
77 Aylestone Park v Stapenhill
78 Belper United v Radford
79 Barrow Town v St Andrews
80 Long Eaton United v South Normanton Athletic
81 Brigg Town v Harborough Town
82 Holbrook Sports v Hinckley
83 Thetford Town v Framlingham Town
84 Yaxley v Eynesbury Rovers
85 Great Yarmouth Town v Bourne Town
86 Wisbech Town v Mildenhall Town
87 Ely City v Kirkley & Pakefield
88 Walsham Le Willows v Deeping Rangers
89 Gorleston v Wisbech St Mary
90 Diss Town v Team Bury
91 London Bari v Newbury Forest
92 FC Clacton v Enfield 1893
93 Wivenhoe Town v Wadham Lodge
94 FC Broxbourne Borough v Cornard United
95 Takeley v Tower Hamlets
96 Halstead Town v Hadley
97 Langford v Baldock Town
98 Stansted v Saffron Walden Town
99 Hadleigh United v Debenham LC
100 Burnham Ramblers v London Lions
101 Harpenden Town v Ilford
102 Whitton United v Biggleswade United
103 Woodbridge Town v Hatfield Town
104 Southend Manor v West Essex
105 Hertford Town v Clapton
106 Sporting Bengal United v Stowmarket Town
107 Codicote v St Margaretsbury
108 Redbridge v Eton Manor
109 Raunds Town v Northampton On Chenecks
110 Risborough Rangers v Broadfields United
111 Winslow United v Rushden & Higham United
112 Long Buckby v Hillingdon Borough
113 Bedfont & Feltham v Sandhurst Town
114 Ampthill Town v Northampton Sileby Rangers
115 Rothwell Corinthians v Burton Park Wanderers
116 AFC Hayes v Crawley Green
117 AFC Hillgate v Thrapston Town
118 Brackley Town Saints v Leighton Town
119 Spelthorne Sports v Tring Athletic
120 Cranfield United v Southall
121 Bicester Town v Potton United
122 FC Deportivo Galicia v Irchester United
123 London Tigers v Cogenhoe United
124 Daventry Town v Windsor
125 Stotfold v North Greenford United
126 Bedford v CB Hounslow United
127 Desborough Town v Woodford United
128 Stewarts & Lloyds Corby v Wellingborough Whitworths
129 Hanworth Villa v Bedfont Sports
130 Amersham Town v Highmoor Ibis
131 AFC Stoneham v Malmesbury Victoria
132 Buckingham Athletic v Binfield
133 Hook Norton v Bracknell Town
134 Shrivenham v Abbey Rangers
135 Ash United v Tytherington Rocks
136 Thame United v Tadley Calleva
137 Badshot Lea v Farnham Town
138 Fairford Town v Chipping Sodbury Town
139 Chertsey Town v Lydney Town
140 AFC Portchester v Holyport
141 Woodley United v Ardley United
142 Cove v Buckingham Town
143 Tunbridge Wells v Steyning Town
144 Hailsham Town v Lingfield
145 Croydon v Loxwood
146 Whitstable Town v Chichester City
147 Broadbridge Heath v Crowborough Athletic
148 Southwick v FC Elmstead
149 Bearsted v Pagham
150 Cray Valley (PM) v Glebe
151 St Francis Rangers v Ringmer
152 Raynes Park Vale v Haywards Heath Town
153 Arundel v Westfield
154 Horley Town v Hassocks
155 Sevenoaks Town v Crawley Down Gatwick
156 Little Common v Erith Town
157 Redhill v Deal Town
158 Guildford City v Eastbourne United
159 Chessington & Hook United v Rochester United
160 Bexhill United v Holmesdale
161 Shoreham v Meridian VP
162 Mile Oak v Erith & Belvedere
163 Littlehampton Town v Saltdean United
164 Worthing United v Peacehaven & Telscombe
165 Dorking v Beckenham Town
166 Bridon Ropes v Colliers Wood United
167 Langney Wanderers v Selsey
168 Brockenhurst v Ringwood Town
169 Corsham Town v United Services Portsmouth
170 Westbury United v Folland Sports
171 New Milton Town v Horndean
172 Oldland Abbotonians v Lymington Town
173 Whitchurch United v Laverstock & Ford
174 Hamworthy United v Amesbury Town
175 Cowes Sports v Cadbury Heath
176 Andover New Street v Gillingham Town
177 Hallen v Fawley
178 Bournemouth v Verwood Town
179 Hythe & Dibden v Team Solent
180 Bemerton Heath Harlequins v Downton
181 Romsey Town v Warminster Town
182 Christchurch v Swanage Town & Herston
183 Bridport v Cribbs
184 Alresford Town v Chippenham Park
185 Welton Rovers v Ashton & Backwell United
186 Liskeard Athletic v Portishead Town
187 Hengrove Athletic v Camelford
188 AFC St Austell v Crediton United
189 Cullompton Rangers v Wincanton Town
190 Shepton Mallet v Tavistock
191 Radstock Town v Torpoint Athletic
192 Wellington AFC v Bishop Sutton
193 Keynsham Town v Ivybridge Town
194 Cheddar v Elburton Villa

0
0
Tom Canning

Tom is the co-editor of FootballinBracknell. He has played at the lowest possible level of football and manages Binfield Ladies team. In real life Tom works for Trinity Mirror.

Comment via Facebook