Football in Bracknell
Football News

The FULL draw for the Emirates FA Cup 2016/17 Extra Preliminary Round

The draw for the Extra Preliminary Round of the 2016/17 Emirates FA Cup was made today and we’ve highlighted the key fixtures concerning Berkshire clubs here. You can see the full draw for the Preliminary Round here.

Looking for your club? Use Ctrl + F on your keyboard and type the team name.

1 Ashington v Nelson
2 Heaton Stannington v West Auckland Town
3 Harrogate Railway Athletic v Albion Sports
4 Easington Colliery v Northallerton Town
5 West Allotment Celtic v Consett
6 Shildon v Bedlington Terriers
7 Seaham Red Star v Morpeth Town
8 Thornaby v Bishop Auckland
9 Liversedge v Guisborough Town
10 North Shields v Jarrow Roofing Boldon CA
11 Bridlington Town v Silsden
12 Newcastle Benfield v Thackley
13 Whitley Bay v Norton & Stockton Ancients
14 Chester-Le-Street Town v Garforth Town
15 Sunderland Ryhope CW v Pickering Town
16 Padiham v Team Northumbria
17 Marske United v South Shields
18 Penrith v Sunderland RCA
19 Washington v Newton Aycliffe
20 Durham City v Billingham Synthonia
21 Barnoldswick Town v Dunston UTS
22 Armthorpe Welfare v Handsworth Parramore
23 Maltby Main v Squires Gate
24 Penistone Church v Cheadle Town
25 Alsager Town v Barton Town Old Boys
26 Pontefract Collieries v Runcorn Town
27 Parkgate v Irlam
28 Maine Road v Nostell MW
29 Congleton Town v New Mills
30 West Didsbury & Chorlton v AFC Liverpool
31 Hemsworth MW v Runcorn Linnets
32 AFC Blackpool v Ashton Athletic
33 Atherton Collieries v Bacup Borough
34 AFC Emley v Athersley Recreation
35 AFC Darwen v Cammell Laird 1907
36 Abbey Hey v Bootle
37 1874 Northwich v Barnton
38 Worksop Town v Hallam
39 Staveley MW v Winsford United
40 Lichfield City v Wolverhampton Casuals
41 Haughmond v Alvechurch
42 AFC Bridgnorth v Boldmere St Michaels
43 Heath Hayes v Bromsgrove Sporting
44 Coleshill Town v Cradley Town
45 Brocton v Walsall Wood
46 Lye Town v AFC Wulfrunians
47 Sporting Khalsa v Hanley Town
48 Tividale v Wolverhampton SC
49 Coventry Sphinx v Highgate United
50 Stourport Swifts v Westfields
51 Coventry United v Shawbury United
52 Dudley Sports v Nuneaton Griff
53 Malvern Town v Rocester
54 Brigg Town v Clipstone
55 Oadby Town v Long Eaton United
56 Loughborough University v Shirebrook Town
57 Bottesford Town v Radford
58 South Normanton Atheltic v Aylestone Park
59 Shepshed Dynamo v AFC Mansfield
60 Hinckley v Heanor Town
61 Blaby & Whetstone Athletic v St Andrews
62 Leicester Nirvana v Dunkirk
63 Anstey Nomads v Harborough Town
64 Retford United v Leicester Road
65 Ashby Ivanhoe v Quorn
66 Bardon Hill v Kirby Muxloe
67 Rainworth MW v Cleethorpes Town
68 Holbeach United v Swaffham Town
69 Boston Town v Wisbech Town
70 Kirkley & Pakefield v Walsham Le Willows
71 Peterborough Sports v Gorleston
72 Harrowby United v Thetford Town
73 Yaxley v Huntingdon Town
74 Ely City v Deeping Rangers
75 Fakenham Town v Sleaford Town
76 Godmanchester Rovers v Great Yarmouth Town
77 Eynesbury Rovers v Peterborough Northern Star
78 Haverhill Rovers v Hertford Town
79 Redbridge v Waltham Forest
80 Brantham Athletic v Hadley
81 Enfield 1893 v Tower Hamlets
82 FC Clacton v Eton Manor
83 Sporting Bengal United v Ipswich Wanderers
84 Wivenhoe Town v Hullbridge Sports
85 Barkingside v Hadleigh United
86 Whitton United v Basildon United
87 London Bari v Clapton
88 Barking v Takeley
89 Sawbridgeworth Town v Southend Manor
90 Stanway Rovers v FC Romania
91 Ilford v Burnham Ramblers
92 FC Broxbourne Borough v Felixstowe & Walton United
93 Halstead Town v Newmarket Town
94 St Margaretsbury v Long Melford
95 Hoddesdon Town v Stansted
96 Saffron Walden Town v Mildenhall Town
97 Edgware Town v Holmer Green
98 Flackwell Heath v Baldock Town
99 Crawley Green v Rothwell Corinthians
100 London Tigers v Sun Sports
101 Leighton Town v Northampton Sileby Rangers
102 Tring Athletic v Desborough Town
103 Wellingborough Town v Stotfold
104 Burnham v Oxhey Jets
105 Cogenhoe United v Berkhamsted
106 Bedford v Welwyn Garden City
107 Cockfosters v Harpenden Town
108 Newport Pagnell Town v Biggleswade United
109 Wembley v Daventry Town
110 Harefield United v Northampton On Chenecks
111 Leverstock Green v London Colney
112 Ascot United v Milton United
113 Abingdon United v AFC Hayes
114 Thame United v Abbey Rangers
115 Binfield v North Greenford United
116 Thatcham Town v Bracknell Town
117 Spelthorne Sports v Hartley Wintney
118 Carterton v Highmoor Ibis
119 Camberley Town v Cove
120 Chertsey Town v Hook Norton
121 Brimscombe & Thrupp v Henley Town
122 Longlevens v Bedfont & Feltham
123 Bedfont Sports v Windsor
124 Ardley United v Tuffley Rovers
125 Highworth Town v Tadley Calleva
126 Andover Town v Royal Wootton Bassett
127 Hanworth Villa v Knaphill
128 Fairford Town v CB Hounslow United
129 Horsham YMCA v Hollands & Blair
130 Sevenoaks Town v Sporting Club Thamesmead
131 Holmesdale v Haywards Heath Town
132 Chessington & Hook United v Wick
133 Littlehampton Town v Pagham
134 Hailsham Town v Crawley Down Gatwick
135 Beckenham Town v Lancing
136 Colliers Wood United v AFC Croydon Athletic
137 Croydon v AFC Uckfield Town
138 Epsom & Ewell v Gravesham Borough
139 Erith & Belvedere v Loxwood
140 Deal Town v Banstead Athletic
141 Peacehaven & Telscombe v Lordswood
142 Tunbridge Wells v Eastbourne United
143 Newhaven v Rochester United
144 Mile Oak v Guildford City
145 Bridon Ropes v Canterbury City
146 Raynes Park Vale v Eastbourne Town
147 Worthing United v Shoreham
148 East Preston v Horley Town
149 Whitstable Town v Oakwood
150 Southwick v Cray Valley (PM)
151 Crowborough Athletic v Farnham Town
152 Redhill v St Francis Rangers
153 Sheppey United v Badshot Lea
154 Ashford United v Corinthian
155 Erith Town v Sutton Common Rovers
156 Westfield v Walton & Hersham
157 Arundel v Chichester City
158 Moneyfields v Christchurch
159 Sholing v Bournemouth
160 Bemerton Heath Harlequins v Keynsham Town
161 Cadbury Heath v Folland Sports
162 Hengrove Athletic v Verwood Town
163 Oldland Abbotonians v Newport (IW)
164 Lydney Town v Team Solent
165 Lymington Town v Hamworthy United
166 Bradford Town v Fareham Town
167 Whitchurch United v Cribbs
168 Brockenhurst v Laverstock & Ford
169 United Services Portsmouth v Melksham Town
170 Odd Down v Longwell Green Sports
171 Sherborne Town v Amesbury Town
172 Bashley v Horndean
173 Cowes Sports v Brislington
174 Fawley v AFC Portchester
175 Bridport v Alresford Town
176 Blackfield & Langley v Hallen
177 Bristol Manor Farm v Gillingham Town
178 Welton Rovers v Bitton
179 AFC St Austell v Street
180 Clevedon Town v Ashton & Backwell United
181 Wells City v Portishead Town
182 Shepton Mallet v Willand Rovers
183 Buckland Athletic v Plymouth Parkway
184 Bodmin Town v Cheddar

0
0
Tom Canning

Tom is the co-editor of FootballinBracknell. He has played at the lowest possible level of football and manages Binfield Ladies team. In real life Tom works for Trinity Mirror.

Comment via Facebook