It’s the big FA Vase Third Round weekend with Bracknell Town, Windsor and Thatcham Town all hoping to progress in what promise to be some tough encounters as the last three Hellenic League sides standing in the 2017/18 competition.
We’ve produced a full preview of all three Vase ties here.
There’s also plenty of league action with Binfield and Ascot both at home while in Division 1 East there’s a top of the table clash between Virginia Water and Bicester Town at Stag Meadow and Sandhurst Town are at home to Chinnor. We’ve gone a bit deeper on the season so far for all our Division 1 East sides here.
FiB note: More than ever this weekend, if you are travelling away PLEASE check with the host club before you do. We’ve created a quick weekend host team twitter list here so you can keep up to date
SATURDAY
FA Vase Third Round
- Lordswood vs Bracknell Town
- Thatcham Town vs Sevenoaks Town
- Waltham & Hersham vs Windsor
Heading away with Bracknell or Windsor, he’s all you need to know about the grounds
Uhlsport Hellenic Premier Division
- Ascot United vs Brimscombe & Thrupp
- Binfield vs Longlevens
- Highworth Town vs Woodley United
%CODEhlprem%
Related: See all the latest Hellenic League transfers from across the divisions
Uhlsport Hellenic Divison 1 East
- Holyport vs Wokingham & Emmbrook
- Sandhurst Town vs Chinnor
- Virginia Water vs Bicester Town
%CODEhld1e%
Berkshire Trophy Centre Senior Cup
- Woodley United Royals vs Berks County
Suburban Football League
- Bracknell Town vs Abbey Rangers – Central Division
- Westfield vs Eversley & California – Central Division
See the latest Suburban League news from the last seven days here
SUNDAY
Southern Region Women’s Football League
- Ascot United vs New Milton Town – Premier Division
- Wargrave vs Warsash Wasps – Jubilee Cup
- Wokingham & Emmbrook vs AFC Bournemouth CST – Jubilee Cup
Thames Valley Counties Women’s Football League Cup
- Ascot Ladies Reserves vs Thatcham Town Ladies
- Eversley & California Ladies vs Guildford Saints
- Sandhurst Town vs Abbey Rangers Ladies
- Abingdon United vs Woking Ladies
MONDAY
Uhlsport Hellenic Premier Division
- Highmoor Ibis vs Abingdon United
Suburban Football League
- Walton & Hersham vs Binfield Reserves – Premier Division
Allied Counties Youth Football League
- Sandhurst Town vs Thatcham Town – Central Division
%CODEfooter%]