A big weekend of FA Vase action beckons Binfield, Eversley & California, Holyport and Virginia Water all look to book a place in the First Round Proper.
Binfield are the Berkshire contingents most experienced side and will be the favourites in their tie with Wessex League Division 1 side AFC Stoneham whole Holyport should also kick off with the favourites tag at home to Fleet Spurs.
Football in Bracknell has gone more in depth on the Second Qualifying Round ties here.
Bracknell Town are back in Bostik League action at home to Northwood looking to extend their winning start to the season to five games. Manager Carl Davies was voted August manager of the month this week following his sides blistering 100% start to the season.
Ascot United will look to continue their stay at the top of the Uhlsport Hellenic Premier Division a Fairford Town on Saturday and Rob Davies has previewed all the step 6 action here.
All Saturday matches kick-off at 3pm, all Sunday matches kick-off at 2pm and all midweek matches kick-off at 7.45pm unless detailed next to the above fixtures. Please always check with the host club before you travel if you are in any doubt.
Saturday
FA Vase Second Qualifying Round
- AFC Stoneham vs Binfield
- Eversley & California vs Lymington Town
- Holyport vs Fleet Spurs
- Malmesbury Victoria vs Virginia Water
Bostik League Division 1 South Central
- Bracknell Town vs Northwood
Bluefin Sports Challenge Cup
- Windsor vs North Leigh United
Uhlsport Hellenic League Premier Division
- Fairford Town vs Ascot United
%CODEhlprem%
Uhlsport Hellenic League Division 1 East
- Chinnor vs Wokingham & Emmbrook
- Didcot Town Development vs Wallingford Town
- Woodley United vs AFC Aldermaston
%CODEhld1e%
Thames Valley Premier League
- Berks County vs Burghfield
- Reading City U23 vs Wrightchoice & Unity CSA
Berks & Bucks County Intermediate Cup
- Woodley United Royals vs Wokingham & Emmbrook Reserves
Sunday
Southern Region Women’s League Premier Division
- Winchester City Flyers vs Ascot United
- Woodley United vs Barton Rovers
Southern Region Women’s League Division 1
- Alton vs Sandhurst Town
- Wargrave vs Southampton Womens Development
Thames Valley Counties Women’s League Division 2 East
- Binfield Ladies vs Holyport Ladies
- Taplow United Red Ladies vs Ascot United Ladies Reserves
Monday
Uhlsport Hellenic League Premier Division
- Reading City vs Ardley United
%CODEgroundhopper%