Whitegrove captain Lee Kilmartin lifts the Berks & Bucks County Cup. Photo: Darrell Freeland.
Whitegrove captain Lee Kilmartin lifts the Berks & Bucks County Cup. Photo: Darrell Freeland.

Bracknell Town & District Sunday League divisions confirmed for 2016/17

Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Whitegrove captain Lee Kilmartin lifts the Berks & Bucks County Cup. Photo: Darrell Freeland.
Whitegrove captain Lee Kilmartin lifts the Berks & Bucks County Cup. Photo: Darrell Freeland.

Sign up for Football in Berkshire’s regular email newsletter

Software Development & API Integrations services in Bracknell

The Bracknell Town & District Sunday Football League have confirmed the line ups for their four divisions ahead of the forthcoming 2016/17 season.

The top three divisions will have 12 teams each while the third division will run with 11.

FC Fernhill return as defending champions in the Premier Division while Whitegrove (pictured above), the County champions take their place in Division 1 following promotion.

There are six new teams entering the league for the 2016/17 season – these are highlighted with a *.

Related: How well do you know your Bracknell Sunday League grounds? Take our quiz.

Looking to join a new team? We have listed the teams in each division along with their home pitches. Drop us a message on our ‘play football in Bracknell‘ page and we’ll set you up.

Premier Division

Binfield Club Athletic – Cantley Park
Bracknell Cavaliers – Harmanswater
Bracknell Celtic – Great Hollands Crem 1
Braybrooke Athletic – Braybrooke Road
FC Fernhill – Bracknell Sports Center
FC Meta – Locks Ride
Finchampstead Athletic Sunday FC – Finchampstead Social Club 1
Golden Farmer Rangers – Braybrooke Road
Morale Madrid – St. Crispins
Raglan FC – Elizabeth Road
Sunningdale & Wentworth – Birch Hill
Super Reeves – Cantley Park

Division 1

3M FC – Cantley Park
AFC Crowthorne – Morgan Rec
Ashridge Park FC – Barkham Rec
Bracknell Forest – Locks Ride 1
Crowthorne Inn FC – Great Hollands Crem 1 *
Finchampstead Athletic Sunday Res – Finchampstead Social Club 1
Hurricanes – St. Crispins
Intercity FC – Great Hollands Crem 2 *
Sandhurst FFC – Sandhurst Memorial
Whitegrove FC – Priory Field
Winkfield FC – Locks Ride
Wokingham & Emmbrook TMW – Lowther Road

Division 2

Berks County FC – Cantley Park 3
Berkshire All Stars – Wildridings 2
Berkshire United – Ringmead 2 *
Binfield U 21 – Cantley Park 3
Bracknell Athletic – Ringmead 1 *
Bracknell Saint-Germain – Cantley Park
Club 8 – St. Crispins
Hope & Anchor – Cantley Park
Newbold FC – Newbold College
WAB – Calfridus Way *
Warfield United – Locks Ride 2
Winnersh Town – St.Crispins

Division 3

AFC Crowthorne Res – Wildridings 2
Bearwood Wanderers – Langborough Rec
Bracknell Falcons – Birch Hill
Bracknell Royals – Ringmead 1
Bracknell Titans – Ringmead 2
Crownwood Dukes – Great Hollands Crem 2
FC Harmanswater – Harmanswater
Finchampstead Athletic Sunday “A” – Finchampstead Social Club 2
Silver Birch – Morgan Rec *
Winnersh Rangers – Cantley Park
Woodley United Res – Rdg Uni Pavillion

Main image: Whitegrove captain Lee Kilmartin lifts the Berks & Bucks County Cup. Photo: Darrell Freeland.

What do you think? 

Share this story

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Get the latest Berkshire football news to your inbox
FIB-Badgetransparent-dud.png