Football in Bracknell
Football News

Full draw for the 2017/18 FA Cup Extra Preliminary Round

Here's the nationwide draw

Full draw for the 2017/18 FA Cup Extra Preliminary Round

The draw for the Extra Preliminary Round of the 2017/18 Emirates FA Cup was made today and we’ve highlighted the key fixtures concerning Berkshire clubs here. You can see the full draw for the Preliminary Round here.

Ties to be played Saturday 5th August.

Looking for your club? Use Ctrl + F on your keyboard and type the team name.

1 Penrith v West Auckland Town
2 Billingham Town v Pickering Town
3 Barnoldswick Town v Jarrow Roofing Boldon CA
4 Sunderland RCA v Garforth Town
5 Shildon v Morpeth Town
6 Consett v Bishop Auckland
7 Washington v Dunston UTS
8 Bridlington Town v Billingham Synthonia
9 Newton Aycliffe v Chester-Le-Street Town
10 Seaham Red Star v Whitley Bay
11 Thackley v Harrogate Railway Athletic
12 Guisborough Town v Stockton Town
13 Ashington v Sunderland Ryhope CW
14 Newcastle Benfield v West Allotment Celtic
15 Albion Sports v Nelson
16 Team Northumbria v Heaton Stannington
17 Marske United v North Shields
18 Litherland Remyca v AFC Liverpool
19 AFC Emley v Burscough
20 Squires Gate v Ashton Athletic
21 Cammell Laird 1907 v Maltby Main
22 Padiham v City of Liverpool
23 Pontefract Collieries v Alsager Town
24 Hallam v Bootle
25 Runcorn Town v AFC Darwen
26 Northwich Victoria v 1874 Northwich
27 Widnes v Handsworth Parramore
28 Congleton Town v New Mills
29 Irlam v Abbey Hey
30 Armthorpe Welfare v Liversedge
31 Parkgate v Barnton
32 Athersley Recreation v West Didsbury & Chorlton
33 Charnock Richard v Penistone Church
34 Maine Road v Winsford United
35 Runcorn Linnets v Hemsworth MW
36 Hanley Town v Atherstone Town
37 Coventry United v Rugby Town
38 Sporting Khalsa v Stourport Swifts
39 AFC Wulfrunians v Shawbury United
40 Wolverhampton SC v Haughmond
41 Tividale v Highgate United
42 Walsall Wood v Whitchurch Alport
43 Coventry Sphinx v Boldmere St Michaels
44 Daventry Town v Worcester City
45 Wolverhampton Casuals v Malvern Town
46 Westfields v Bewdley Town
47 Coleshill Town v Wellington
48 Bromsgrove Sporting v Rocester
49 Brocton v Cadbury Athletic
50 Kimberley MW v Blaby & Whetstone Athletic
51 Oadby Town v St Andrews
52 Birstall United v South Normanton Athletic
53 Bottesford Town v Long Eaton United
54 Leicester Road v Sleaford Town
55 Dunkirk v Leicester Nirvana
56 Kirby Muxloe v Barton Town Old Boys
57 AFC Mansfield v Hall Road Rangers
58 Staveley MW v Loughborough University
59 Retford United v Quorn
60 Clipstone v West Bridgford
61 Heanor Town v Aylestone Park
62 Worksop Town v Hinckley
63 Boston Town v Radford
64 Rainworth MW v Shepshed Dynamo
65 Harrowby United v Grimsby Borough
66 Biggleswade v Wisbech Town
67 Swaffham Town v Rothwell Corinthians
68 Raunds Town v Yaxley
69 Peterborough Northern Star v Deeping Rangers
70 Cogenhoe United v Godmanchester Rovers
71 Ely City v Holbeach United
72 Huntingdon Town v Newport Pagnell Town
73 Eynesbury Rovers v Thetford Town
74 Northampton Sileby Rangers v Harborough Town
75 Wellingborough Whitworths v Desborough Town
76 Fakenham Town v Wellingborough Town
77 Histon v Northampton On Chenecks
78 Potton United v Biggleswade United
79 Hoddesdon Town v Haverhill Rovers
80 Sawbridgeworth Town v West Essex
81 Enfield 1893 v Haverhill Borough
82 Redbridge v Stansted
83 Takeley v Wivenhoe Town
84 Kirkley & Pakefield v Saffron Walden Town
85 Southend Manor v Wroxham
86 Framlingham Town v Wadham Lodge
87 FC Broxbourne Borough v Tower Hamlets
88 Barkingside v Stowmarket Town
89 Ilford v Woodbridge Town
90 FC Clacton v Clapton
91 Hadleigh United v Sporting Bengal United
92 FC Romania v Waltham Forest
93 Hackney Wick v Long Melford
94 Felixstowe & Walton United v Brantham Athletic
95 Stanway Rovers v Gorleston
96 Hullbridge Sports v Ipswich Wanderers
97 St Margetsbury v Burnham Ramblers
98 Great Yarmouth Town v Diss Town
99 Newmarket Town v Great Wakering Rovers
100 Walsham Le Willows v Basildon United
101 Welwyn Garden City v North Greenford United
102 Cockfosters v Risborough Rangers
103 Holmer Green v AFC Hayes
104 Lydney Town v Wantage Town
105 Langford v Hadley
106 Highworth Town v London Colney
107 Stotfold v Berkhamsted
108 Woodley United v Tuffley Rovers
109 Southall v Harpenden Town
110 Flackwell Heath v Burnham
111 Highmoor Ibis v Buckingham Town
112 Fairford Town v Longlevens
113 Edgware Town v Leverstock Green
114 Chipping Sodbury Town v Brackley Town Saints
115 Leighton Town v Oxhey Jets
116 Windsor v Wembley
117 Brimscombe & Thrupp v Sun Sports
118 Royal Wootton Bassett Town v Crawley Green
119 Colney Heath v Tring Athletic
120 Ardley United v Baldock Town
121 Corinthian v Deal Town
122 Hassocks v Hollands & Blair
123 Sheppey United v AFC Croydon Athletic
124 Crowborough Athletic v Lingfield
125 Sutton Common Rovers v Canterbury City
126 Newhaven v Peacehaven & Telscombe
127 Colliers Wood United v AFC Uckfield Town
128 Chessington & Hook United v Lancing
129 East Preston v Saltdean United
130 Epsom & Ewell v Banstead Athletic
131 Hailsham Town v Redhill
132 Loxwood v Holmesdale
133 Tunbridge Wells v Beckenham Town
134 Walton & Hersham v Mile Oak
135 Sevenoaks Town v Broadbridge Heath
136 Hanworth Villa v Bedfont & Feltham
137 Glebe v Lordswood
138 Whitstable Town v Croydon
139 Worthing United v Steyning Town
140 Arundel v Pagham
141 Horley Town v Raynes Park Vale
142 Abbey Rangers v Cray Valley (PM)
143 Eastbourne Town v Bearsted
144 Spelthorne Sports v Chertsey Town
145 Rochester United v Erith Town
146 Erith & Belvedere v Wick
147 AC London v Crawley Down Gatwick
148 Chatham Town v Littlehampton Town
149 Little Common v Eastbourne United
150 Rusthall v CB Hounslow United
151 Haywards Heath Town v Bedfont Sports
152 Horsham YMCA v Three Bridges
153 Bracknell Town v Cowes Sports
154 Thatcham Town v Petersfield Town
155 Christchurch v AFC Portchester
156 Farnham Town v Fawley
157 Bashley v Fareham Town
158 Hamworthy United v Bemerton Heath Harlequins
159 Team Solent v Brockenhurst
160 Badshot Lea v Verwood Town
161 Amesbury Town v Eversley & California
162 Camberley Town v Blackfield & Langley
163 Whitchurch United v Laverstock & Ford
164 Ringwood Town v Ascot United
165 Binfield v Chichester City
166 Horndean v Melksham Town
167 Knaphill v Bournemouth
168 Newport (IW) v Guildford City
169 Godalming Town v Westfield
170 Sholing v Alresford Town
171 Lymington Town v Andover Town
172 Clevedon Town v Bitton
173 Cadbury Heath v Longwell Green Sports
174 Plymouth Parkway v Portland United
175 AFC St Austell v Bridport
176 Wells City v Cribbs
177 Shaftesbury v Exmouth Town
178 Shepton Mallet v Tavistock
179 Buckland Athletic v Bodmin Town
180 Cheddar v Willand Rovers
181 Wellington AFC v Hengrove Athletic
182 Street v Hallen
183 Brislington v Sherborne Town
184 Bridgwater Town v Keynsham Town
185 Bradford Town v Odd Down

 

0
0
Tom Canning

Tom is the co-editor of FootballinBracknell. He has played at the lowest possible level of football. In real life Tom works for Trinity Mirror. Manager of Binfield Ladies in the Thames Valley Women's League.

Comments

  1. […] In addition to entering the Premier Division this season, United will make club history with a first ever FA Cup tie in the Extra Preliminary Round at home to Premier Division rivals Tuffley Rovers. […]

    0
    0
  2. […] Next up: It’s the Extra Preliminary Round of the Emirates FA Cup on Saturday. Full fixture list here. […]

    0
    0
  3. […] full draw for the Extra Preliminary Round is here and the draw for the Preliminary Round is […]

    0
    0

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.