The FULL 2017/18 FA Cup Third Qualifying Round draw

The full nationwide draw
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Sign up for Football in Berkshire’s regular email newsletter

We are expecting the draw for the Third Qualifying Round of the 2017/18 FA Cup to be made public at 1pm on Monday 18th September.

There is still plenty of Berkshire interest in this years competition with both Slough Town and Hungerford Town negotiating the Second Qualifying Round on Saturday but it was goodbye to Thatcham Town who went out to Southern League side Banbury – more on that here.

Maidenhead United are yet to join the action following their elevation to the National League Premier, they will join at the Fourth Qualifying Round stage.

You can see all the 2017/18 FA Cup round dates here, and there are details on the round prize fund here.

1 1874 Northwich v Ossett Town
2 AFC Mansfield or Rushall Olympic v Boston United or Haughmond
3 Stafford Rangers v AFC Telford United
4 Newcastle Benfield v Kidderminster Harriers
5 Nantwich Town v Nuneaton Town
6 Boston Town v Warrington Town or Hyde United
7 Banbury United v Shildon
8 Scarborough Athletic v Stratford Town
9 Basford United v Kettering Town
10 Shaw Lane Association v Lancaster City
11 Buxton v Alvechurch
12 Stockport County v Handsworth Parramore or FC United Of Manchester
13 Ashton Athletic v Chorley
14 Leamington v Gainsborough Trinity
15 Stourbridge v Alfreton Town or AFC Rushden & Diamonds
16 South Shields v York City
17 Harrogate Town v Bradford (Park Avenue)
18 Swindon Supermarine v Paulton Rovers
19 Hanwell Town or Enfield Town v Glebe or Phoenix Sports
20 FC Romania or Hayes & Yeading United v Havant & Waterlooville
21 Hereford v AFC Hornchurch
22 Slough Town v Poole Town
23 Brackley Town v Braintree Town or Royston Town
24 Concord Rangers v Dorking Wanderers
25 East Thurrock United v Harlow Town
26 Chelmsford City v Weymouth
27 Cinderford Town v Hampton & Richmond Borough or Potters Bar Town
28 Oxford City v Leiston
29 Margate v Herne Bay
30 St Albans City or Cambridge City v Bridport or Cadbury Heath
31 Metropolitan Police or Heybridge Swifts v Frome Town
32 Truro City v AFC Sudbury
33 Eastbourne Borough v Bognor Regis Town
34 Bath City v Hemel Hempstead Town or Wingate & Finchley
35 Needham Market v Dartford
36 Haringey Borough v Bodmin Town or Bideford
37 Folkestone Invicta v Aylesbury United
38 Hungerford Town v Thamesmead Town or Billericay Town
39 Colney Heath or Burgess Hill Town v Wealdstone
40 Ashford Town (Middx) v Leatherhead

Follow all the latest Bracknell Football news on our @fibracknell twitter page here, and don’t forget to give it a like!

What do you think? 

RELATED TOPICS

Share this story

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Get the latest Berkshire football news to your inbox
FIB-Badgetransparent-dud.png