Football in Berkshire
Football News

The full Emirates FA Cup 2019/20 Extra Preliminary Round draw

Every single fixture

The full Emirates FA Cup 2019/20 Extra Preliminary Round draw

The Football Association have released the draws for the Emirates FA Cup Extra Preliminary Round. The Preliminary Round draw is here and the round dates are here.

Don’t miss a kick this season, make sure you are following @fiberkshire on twitter for all the latest football news from across the county.

1 Consett v Dunston
2 Newton Aycliffe v Northallerton Town
3 Kendal Town v Hemsworth MW
4 Shildon v Garforth Town
5 Whitley Bay v Hebburn Town
6 Ashington v Albion Sports
7 Billingham Town v Yorkshire Amateur
8 West Auckland Town v Bridlington Town
9 North Shields v Guisborough Town
10 Bishop Auckland v Thornaby
11 Sunderland RCA v Sunderland Ryhope CW
12 Seaham Red Star v Penrith
13 Harrogate Railway Athletic v Whickham
14 Nostell MW v Stockton Town
15 Hall Road Rangers v Goole
16 Knaresborough Town v Newcastle Benfield
17 Vauxhall Motors v Winsford United
18 Charnock Richard v Lower Breck
19 Thackley v Handsworth Parramore
20 Longridge Town v Barnoldswick Town
21 Irlam v Ashton Athletic
22 Skelmersdale United v Penistone Church
23 Northwich Victoria v Silsden
24 AFC Liverpool v Burscough
25 Avro v Litherland Remyca
26 Runcorn Town v Rylands
27 Squires Gate v West Didsbury & Chorlton
28 Clitheroe v 1874 Northwich
29 Eccleshill United v Bootle
30 Athersley Recreation v Padiham
31 City of Liverpool v Campion
32 Liversedge v Abbey Hey
33 Coventry Sphinx v Coventry United
34 Lye Town v Lutterworth Town
35 Worcester City v Stone Old Alleynians
36 Romulus v Wolverhampton Casuals
37 Lichfield City v Highgate United
38 Haughmond v Walsall Wood
39 Atherstone Town v Stourport Swifts
40 Congleton Town v Westfields
41 Hanley Town v Leicester Road
42 Boldmere St Michaels v Daventry Town
43 Tividale v Wednesfield
44 Racing Club Warwick v AFC Wulfrunians
45 Dunkirk v Gresley
46 Sporting Khalsa v Rugby Town
47 Heather St Johns v Wolverhampton SC
48 Malvern Town v Whitchurch Alport
49 Hallam v Staveley MW
50 Radford v Heanor Town
51 Winterton Rangers v Grimsby Borough
52 Quorn v Sherwood Colliery
53 Shepshed Dynamo v Maltby Main
54 Leicester Nirvana v Oadby Town
55 Worksop Town v Melton Town
56 Sleaford Town v AFC Mansfield
57 Mulbarton Wanderers v Boston Town
58 South Normanton Athletic v Selston
59 Bottesford Town v Long Eaton United
60 Barton Town v Carlton Town
61 Anstey Nomads v Kirby Muxloe
62 Loughborough University v Ilkeston Town
63 Potton United v Ely City
64 March Town United v Norwich United
65 Walsham Le Willows v Peterborough Northern Star
66 Eynesbury Rovers v Wellingborough Town
67 Desborough Town v Histon
68 Thetford Town v Rothwell Corinthians
69 Biggleswade v Mildenhall Town
70 Holbeach United v Fakenham Town
71 Bugbrooke St Michaels v Norwich CBS
72 Biggleswade United v Swaffham Town
73 Harborough Town v Deeping Rangers
74 Newmarket Town v Arlesey Town
75 Gorleston v Pinchbeck United
76 Northampton On Chenecks v Godmanchester Rovers
77 Great Yarmouth Town v Wellingborough Whitworth
78 Kirkley & Pakefield v Wroxham
79 Walthamstow v Sporting Bengal United
80 Hackney Wick v Framlingham Town
81 Haverhill Rovers v Colney Heath
82 Crawley Green v Takeley
83 Hadley v Redbridge
84 Hoddesdon Town v Brantham Athletic
85 Woodbridge Town v Coggeshall United
86 Barkingside v Stansted
87 Clapton v Stowmarket Town
88 Hullbridge Sports v Stanway Rovers
89 London Colney v Hadleigh United
90 Sawbridgeworth Town v Halstead Town
91 FC Clacton v St Margaretsbury
92 Southend Manor v Long Melford
93 Leyton Athletic v Cockfosters
94 Stotfold v Harpenden Town
95 Ilford v Harwich & Parkeston
96 Woodford Town v White Ensign
97 West Essex v Whitton United
98 Saffron Walden Town v Baldock Town
99 Fairford Town v Enfield 1893
100 AFC Hayes v Wembley
101 Clanfield 85 v Shortwood United
102 Dunstable Town v Chipping Sodbury Town
103 Slimbridge v Edgware Town
104 Tuffley Rovers v North Greenford United
105 Royal Wotton Bassett Town v Aylesbury Vale Dynamos
106 Abingdon United v Brimscombe & Thrupp
107 London Tigers v Thame Rangers
108 Newport Pagnell Town v Cheltenham Saracens
109 Leverstock Green v Ardley United
110 Oxhey Jets v Flackwell Heath
111 Burnham v Tring Athletic
112 Bishop’s Cleeve v Easington Sports
113 Wantage Town v Brackley Town Saints
114 Leighton Town v Thornbury Town
115 Shrivenham v Holmer Green
116 Harefield United v Lydney Town
117 Longlevens v Malmesbury Victoria
118 Winslow United v Roman Glass St George
119 AFC Croydon Athletic v Virginia Water
120 Loxwood v Abbey Rangers
121 Balham v Rusthall
122 Crawley Down Gatwick v Newhaven
123 Cray Valley (PM) v Chatham Town
124 Erith & Belvedere v Peacehaven & Telscombe
125 Bridon Ropes v Broadfields United
126 Tunbridge Wells v Pagham
127 Corinthian v Little Common
128 Walton & Hersham v Southall
129 Horley Town v Bearsted
130 Egham Town v Lancing
131 Lordswood v Steyning Town Community
132 CB Hounslow United v Sheerwater
133 Horsham YMCA v Croydon
134 Saltdean United v Eastbourne United
135 Chertsey Town v Cobham
136 Tower Hamlets v Selsey
137 Chichester City v Erith Town
138 Bexhill United v Eastbourne Town
139 Hassocks v Langney Wanderers
140 Arundel v Banstead Athletic
141 Redhill v K Sports
142 Glebe v Hollands & Blair
143 Colliers Wood United v Shoreham
144 Sheppey United v East Preston
145 Guildford City v Tooting Bec
146 Punjab United v Broadbridge Heath
147 Sutton Athletic v Deal Town
148 Sutton Common Rovers v Molesey
149 Spelthorne Sports v Lingfield
150 Greenwich Borough v Canterbury City
151 Crowborough Athletic v AFC Vardeanians
152 Welling Town v AFC Uckfield Town
153 Hanworth Villa v Fisher
154 Beckenham Town v Raynes Park Vale
155 Solent University v Portland United
156 Shaftesbury v Knaphill
157 Cowes Sports v Lymington Town
158 Fleet Town v Farnham Town
159 Brockenhurst v AFC Stoneham
160 Bournemouth v Frimley Green
161 Windsor v Reading City
162 Bemerton Heath Harlequins v Andover New Street
163 Sholing v Tadley Calleva
164 Ascot United v Badshot Lea
165 Binfield v United Services Portsmouth
166 Romsey Town v Hamble Club
167 Amesbury Town v Christchurch
168 Westbury United v Fareham Town
169 Hamworthy United v Bashley
170 AFC Portchester v Hythe & Dibden
171 Horndean v Camberley Town
172 Arlesford Town v Baffins Milton Rovers
173 Cheddar v Bradford Town
174 Bitton v Bridport
175 Wellington AFC v Cribbs
176 Keynsham Town v Brislington
177 Exmouth Town v Barnstable Town
178 Saltash United v Clevedon Town
179 Plymouth Parkway v Buckland Athletic
180 Willand Rovers v AFC St Austell
181 Tavistock v Hengrove Athletic
182 Street v Odd Down
183 Shepton Mallet v Cadbury Heath
184 Bridgwater Town v Hallen

0
0
Tom Canning

Tom is the co-editor of Football in Berkshire. He has played at the lowest possible level of football. In real life Tom works for Reach PLC. Former manager of Binfield Ladies in the Thames Valley Women's League.

Comment via Facebook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.