Football in Berkshire
Football News

Full 2019/20 FA Vase First Qualifying Round draw

Every single fixture

The FA have drawn the First Qualifying Round ties for the 2019/20 FA Vase. See the Berkshire fixtures here.

Don’t miss a kick this season, make sure you are following @fiberkshire on twitter for all the latest football news from across the county.

1 Whitley Bay v Barnoldswick Town
2 Birtley Town v Jarrow
3 Harrogate Railway Athletic v West Allotment Celtic
4 Willington v Albion Sports
5 Garstang v Sunderland West End
6 Northallerton Town v Stokesley SC
7 Shildon v Tow Law Town
8 Chester-Le-Street Town v Garforth Town
9 Knaresborough Town v Washington
10 Whitehaven v Billingham Synthonia
11 Billingham Town v Heaton Stannington
12 Penrith v Guisborough Town
13 Stockton Town v Ashington
14 Thackley v Carlisle City
15 Crook Town v Brandon United
16 Whickham v Squires Gate
17 Nelson v Seaham Red Star
18 AFC Blackpool v Redcar Athletic
19 Padiham v Bedlington Terriers
20 Longridge Town v Newcastle University
21 Newton Aycliffe v Silsden
22 Easington Colliery v Holker Old Boys
23 Eccleshill United v Thornaby
24 Yorkshire Amateur v Alnwick Town
25 Esh Winning v Campion
26 Sunderland Ryhope CW v North Shields
27 Prestwich Heys v 1874 Northwich
28 Swallownest v Vauxhall Motors
29 Worsbrough Bridge Athletic v Hall Road Rangers
30 Retford United v Daisy Hill
31 Skelmersdale United v New Mills
32 Handsworth Parramore v Shelley
33 Ashton Athletic v AFC Darwen
34 Bacup Borough v Grimsby Borough
35 St Helens Town v Rossington Main
36 Cammell Laird 1907 v Charnock Richard
37 Parkgate v Chadderton
38 Retford v Barton Town
39 Wythenshawe Town v Goole
40 Nostell MW v AFC Liverpool
41 Staveley MW v Cheadle Town
42 Litherland Remyca v Glasshoughton Welfare
43 Harworth Colliery v Stockport Town
44 Cheadle Heath Nomads v Ashton Town
45 Maine Road v Maltby Main
46 AFC Emley v Burscough
47 Brigg Town v Armthorpe Welfare
48 Pilkington v Atherton LR
49 Rylands v Athersley Recreation
50 Liversedge v Hallam
51 West Didsbury & Chorlton v Egerton
52 Avro v Selby Town
53 Abbey Hulton United v Tipton Town
54 Boldmere St Michaels v Stourport Swifts
55 Heather St Johns v Pegasus Juniors
56 Bromyard Town v Uttoxeter Town
57 Stafford Town v Tividale
58 Leicester Road v Dudley Sports
59 Racing Club Warwick v AFC Bridgnorth
60 FC Oswestry Town v Bustleholme
61 Highgate United v Ellistown
62 Bewdley Town v Alsager Town
63 Malvern Town v Pershore Town
64 Heath Hayes v Ashby Ivanhoe
65 Eccleshall v Hanley Town
66 FC Stratford v Chelmsley Town
67 Bolehall Swifts v Coventry Copsewood
68 GNP Sports v Littleton
69 Nuneaton Griff v Wellington Amateurs
70 Stapenhill v Dudley Town
71 St Martins v Shifnal Town
72 Wolverhampton Casuals v Bilston Town Community
73 Haughmond v Stone Old Alleynians
74 Gresley v Winsford United
75 Lichfield City v Romulus
76 Sandbach United v Wem Town
77 Studley v Brocton
78 Wellington FC v Worcester City
79 Wolverhampton SC v Cradley Town
80 Hinckley v Ellesmere Rangers
81 Coton Green v Shawbury United
82 Wednesfield v Droitwich Spa
83 Coventry Sphinx v AFC Wulfrunians
84 County Hall v Newark Flowserve
85 Radford v Cottesmore Amateurs S&S
86 Holbeach United v Lincoln Moorlands Railway
87 Bourne Town v Sleaford Town
88 Kirby Muxloe v Oakham United
89 FC Bolsover v Long Eaton United
90 Harrowby United v Belper United
91 Shirebrook Town v Arnold Town
92 Quorn v Boston Town
93 Horncastle Town v Sherwood Colliery
94 Dunkirk v Oadby Town
95 AFC Mansfield v Graham Street Prims
96 Melton Town v Gedling MW
97 Barrow Town v Friar Lane & Epworth
98 Pinxton v Birstall United Social
99 Hucknall Town v Holbrook Sports
100 Aylestone Park v Loughborough University
101 Holwell Sports v Heanor Town
102 South Normanton Athletic v Ollerton Town
103 FC GNG v Clifton All Whites
104 Saffron Dynamo v Rainworth MW
105 Kimberley MW v Clipstone
106 Borrowash Victoria v West Bridgford
107 Selston v Teversal
108 Newmarket Town v Gorleston
109 Norwich CBS v March Town United
110 Downham Town v Netherton United
111 Framlingham Town v Great Yarmouth Town
112 Fakenham Town v Norwich United
113 Walsham Le Willows v Lakenheath
114 Mildenhall Town v Swaffham Town
115 Debenham LC v Wisbech St Mary
116 Diss Town v Huntingdon Town
117 Ely City v Peterborough Northern Star
118 Park View v West Essex
119 Wodson Park v Sawbridgeworth Town
120 Holland v Baldock Town
121 FC Broxbourne Borough v Barkingside
122 Clapton v Catholic United
123 New Salamis v Codicote
124 Hadleigh United v Stotfold
125 Hoddesdon Town v Stanway Rovers
126 Long Melford v Little Oakley
127 Cockfosters v Coggeshall United
128 Woodford Town v St Margaretsbury
129 Ilford v Enfield 1893
130 Takeley v Burnham Ramblers
131 Halstead Town v Haverhill Borough
132 FC Clacton v Southend Manor
133 Benfleet v Haverhill Rovers
134 Wivenhoe Town v Clapton Community
135 White Ensign v Cornard United
136 Colney Heath v London Lions
137 Lopes Tavares London v Harwich & Parkeston
138 London Colney v Brimsdown
139 Sporting Bengal United v Wormley Rovers
140 Hackney Wick v May & Baker Eastbrook Community
141 Potton United v Frenford
142 Hashtag United v Leyton Athletic
143 Ipswich Wanderers v Enfield Borough
144 Crawley Green v Ampthill Town
145 Risborough Rangers v Easington Sports
146 Holmer Green v Raunds Town
147 Irchester United v North Greenford United
148 Long Crendon v Langley
149 Wellingborough Town v Wellingborough Whitworth
150 Bedford v Burton Park Wanderers
151 Burnham v Harborough Town
152 Eynesbury Rovers v Harpenden Town
153 Winslow United v Rushden & Higham United
154 Chinnor v Broadfields United
155 Rugby Borough v British Airways
156 Leighton Town v Bugbrooke St Michaels
157 Leverstock Green v Aylesbury Vale Dynamos
158 Lutterworth Town v Pitshanger Dynamo
159 Holyport v Unite MK
160 Ardley United v Northampton On Chenecks
161 Chalvey Sports v Wembley
162 Flackwell Heath v Arlesey Town
163 AFC Hayes v Dunstable Town
164 Hanworth Villa v Marston Shelton Rovers
165 St Panteleimon v Long Buckby
166 Bedfont & Feltham v Lutterworth Athletic
167 Rothwell Corinthians v Desborough Town
168 Hillingdon v Rayners Lane
169 NW London v Harefield United
170 Hillingdon Borough v Kensington & Ealing Borough
171 Amersham Town v Thame Rangers
172 Ascot United v Fleet Town
173 Tytherington Rocks v Newent Town
174 Shrivenham v Milton United
175 Cove v Fleet Spurs
176 Fairford Town v Abingdon Town
177 Frimley Green v Lydney Town
178 Thornbury Town v Cheltenham Saracens
179 Shortwood United v Tuffley Rovers
180 New College Swindon v Royal Wootton Bassett Town
181 Clanfield 85 v Sandhurst Town
182 Wokingham & Emmbrook v Chipping Sodbury Town
183 Abingdon United v Eversley & California
184 Binfield v Virginia Water
185 Malmesbury Victoria v Woodley United
186 Banstead Athletic v Greenwich Borough
187 Little Common v K Sports
188 Egham Town v FC Elmstead
189 Wick v Colliers Wood United
190 Lydd Town v Raynes Park Vale
191 Kent Football United v Snodland Town
192 Saltdean United v Lordswood
193 Tooting Bec v Walton & Hersham
194 Epsom & Ewell v Kennington
195 Molesey v Greenways
196 Littlehampton United v Bexhill United
197 AFC Varndeanians v Loxwood
198 Farnham Town v Langney Wanderers
199 Sporting Club Thamesmead v Sutton Athletic
200 Littlehampton Town v Tunbridge Wells
201 Southwick v Billingshurst
202 Erith & Belvedere v Fire United
203 Rochester United v Mile Oak
204 Ash United v Badshot Lea
205 Shoreham v Crowborough Athletic
206 Holmesdale v Sheerwater
207 Crawley Down Gatwick v East Preston
208 CB Hounslow United v Beckenham Town
209 Bagshot v Broadbridge Heath
210 Bridon Ropes v Pagham
211 Meridian VP v Hassocks
212 Godalming Town v Hailsham Town
213 Storrington Community v Knaphill
214 Sheppey United v AFC Croydon Athletic
215 Seaford Town v Eastbourne United
216 Forest Hill Park v Westside
217 Lingfield v Horley Town
218 Guildford City v Glebe
219 Peacehaven & Telescombe v Steyning Town Community
220 Cobham v PFC Victoria London
221 AFC Spelthorne Sports v Spelthorne Sports
222 Balham v Rusthall
223 Lancing v Chessington & Hook United
224 Erith Town v Welling Town
225 Midhurst & Easebourne v Alford
226 Punjab United v Selsey
227 Sidlesham v Stansfeld
228 Lymington Town v Fawley
229 Fareham Town v Whitchurch United
230 Folland Sports v East Cowes Victoria Athletic
231 Alton v Andover New Street
232 Hamble Club v Totton & Eling
233 Bashley v Bridport
234 Bemerton Heath Harlequins v Alresford Town
235 Solent University v Bradford Town
236 United Services Portsmouth v Sherborne Town
237 Calne Town v Downton
238 New Milton Town v AFC Portchester
239 Andover Town v Westbury United
240 Swanage Town & Herston v Dorchester Sports
241 Devizes Town v Stockbridge
242 Cowes Sports v Shaftesbury
243 Ringwood Town v Verwood Town
244 Amesbury Town v Christchurch
245 Petersfield Town v AFC Stoneham
246 Pewsey Vale v Laverstock & Ford
247 Clevedon Town v Roman Glass St George
248 Almondsbury v Buckland Athletic
249 Bishops Lydeard v Bodmin Town
250 Shepton Mallet v Wellington AFC
251 Bristol Telephones v Falmouth Town
252 Ivybridge Town v Bishop Sutton
253 Cullompton Rangers v Newquay
254 St Blazey v Godolphin Atlantic
255 Elburton Villa v Saltash United
256 Keynsham Town v Helston Athletic
257 Tavistock v Hallen
258 Street v Crediton United
259 Hengrove Athletic v Radstock Town
260 Cadbury Heath v Longwell Green Sports
261 Wells City v Millbrook
262 Welton Rovers v Newton Abbot Spurs
263 Bovey Tracey v Liskeard Athletic
264 Porthleven v Callington Town
265 Ilfracombe Town v Torpoint Athletic
266 Odd Down v Portishead Town
267 Launceston v Cheddar
268 Exmouth Town v Brislington

0
0
Tom Canning

Tom is the co-editor of Football in Berkshire. He has played at the lowest possible level of football. In real life Tom works for Reach PLC. Former manager of Binfield Ladies in the Thames Valley Women's League.

Comment via Facebook

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.