The FA Cup.
The FA Cup.

Full 2020/21 Emirates FA Cup Extra Preliminary Round draw

The draw in full
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
The FA Cup.
The FA Cup.

Sign up for Football in Berkshire’s regular email newsletter

Software Development & API Integrations services in Bracknell

The full draw for the Extra Preliminary Round of the FA Cup has been released in full.

Looking for the draw affecting Berkshire clubs? That’s right here.

1 Penrith v Pickering Town
2 Northallerton Town v Billingham Town
3 Sunderland RCA v Durham City
4 Whickham v West Allotment Celtic
5 Thornaby v Bridlington Town
6 Crook Town v Yorkshire Amateur
7 Guisborough Town v Newton Aycliffe
8 Glasshoughton Welfare v Knaresborough Town
9 Hebburn Town v Hemsworth Miners Welfare
10 Consett v Sunderland Ryhope CW
11 Marske United v North Shields
12 Stockton Town v Shildon
13 Garforth Town v Whitley Bay
14 Newcastle Benfield v Seaham Red Star
15 Ashington v Goole
16 Heaton Stannington v West Auckland Town
17 Bishop Auckland v Hall Road Rangers
18 1874 Northwich v Warrington Rylands
19 St Helens Town v Cammell Laird 1907
20 Longridge Town v Winsford United
21 Wythenshawe Amateurs v Shelley
22 Avro v Bootle
23 Runcorn Town v Thackley
24 Litherland Remyca v Ashton Athletic
25 Eccleshill United v Silsden
26 AFC Darwen v Barnoldswick Town
27 Northwich Victoria v Padiham
28 Skelmersdale United v Penistone Church
29 Daisy Hill v Colne
30 Campion v Albion Sports
31 Athersley Recreation v Charnock Richard
32 Irlam v Liversedge
33 Maine Road v Squires Gate
34 Congleton Town v Burscough
35 Hanley Town v Lye Town
36 Rugby Town v Worcester City
37 Sporting Khalsa v Boldmere St Michaels
38 Highgate United v AFC Bridgnorth
39 Stourport Swifts v Coventry United
40 Gresley Rovers v Wellington FC
41 Stone Old Alleynians v Tividale
42 Bewdley Town v OJM Black Country
43 Romulus v Coventry Sphinx
44 Chelmsley Town v Shifnal Town
45 Westfields v Brocton
46 Heather St Johns v Walsall Wood
47 Whitchurch Alport v Haughmond
48 Racing Club Warwick v AFC Wulfrunians
49 Anstey Nomads v Sleaford Town
50 Lutterworth Town v Staveley MW
51 Carlton Town v Loughborough University
52 Bottesford Town v Selston
53 Radford v Shepshed Dynamo
54 Spalding United v Barton Town
55 Quorn v Melton Town
56 AFC Mansfield v Sherwood Colliery
57 Holbeach United v Kirby Muxloe
58 Long Eaton United v Grimsby Borough
59 Newark v Deeping Rangers
60 Maltby Main v Handsworth
61 Blackstones v Boston Town
62 West Bridgford v Dunkirk
63 Leicester Nirvana v Oadby Town
64 Long Melford v Northampton On Chenecks
65 Whitton United v Ipswich Wanderers
66 Newmarket Town v Walsham Le Willows
67 Hadleigh United v Mildenhall Town
68 Peterborough Northern Star v Potton United
69 Kirkley & Pakefield v Cogenhoe United
70 Diss Town v Framlingham Town
71 Thetford Town v Wellingborough Town
72 Pinchbeck United v St Neots Town
73 Burton Park Wanderers v AFC Sudbury
74 Gorleston v Swaffham Town
75 Haverhill Rovers v Norwich United
76 Eynesbury Rovers v Desborough Town
77 Wellingborough Whitworth v Harborough Town
78 Woodbridge Town v Biggleswade United
79 Stowmarket Town v Rothwell Corinthians
80 Wroxham v Arlesey Town
81 Godmanchester Rovers v Ely City
82 Redbridge v Harpenden Town
83 Park View v Hashtag United
84 Harlow Town v Enfield
85 Clapton v Sporting Bengal United
86 Hoddesdon Town v FC Clacton
87 New Salamis v Colney Heath
88 Southend Manor v Ware
89 Walthamstow v London Lions
90 Saffron Walden Town v Little Oakley
91 Baldock Town v St Margaretsbury
92 Stansted v Takeley
93 Cockfosters v Stanway Rovers
94 Hullbridge Sports v Hadley
95 Sawbridgeworth Town v Romford
96 Brantham Athletic v Benfleet
97 Woodford Town v London Colney
98 West Essex v Crawley Green
99 Ilford v Halstead Town
100 Oxhey Jets v Bishop’s Cleeve
101 Clanfield 85 v Long Crendon
102 Leverstock Green v Wembley
103 Tuffley Rovers v Harefield United
104 Holmer Green v Shrivenham
105 Winslow United v Newport Pagnell Town
106 Cribbs v Newent Town
107 Easington Sports v Tring Athletic
108 Aylesbury Vale Dynamos v Windsor
109 Ardley United v Edgware Town
110 Lydney Town v Fairford Town
111 Risborough Rangers v Longlevens
112 Leighton Town v Abingdon United
113 AFC Dunstable v Hallen
114 Roman Glass St George v Flackwell Heath
115 Royal Wootton Bassett Town v Chipping Sodbury Town
116 Burnham v Cheltenham Saracens
117 Dunstable Town v Thame Rangers
118 North Greenford United v Brimscombe & Thrupp
119 CB Hounslow United v Banstead Athletic
120 East Preston v Chatham Town
121 Billingshurst v Westside
122 Lordswood v Hanworth Villa
123 Molesey v Southall
124 AFC Croydon Athletic v Sutton Common Rovers
125 Glebe v Whyteleafe
126 Broadbridge Heath v Raynes Park Vale
127 Alfold v Shoreham
128 Saltdean United v Eastbourne Town
129 Colliers Wood United v Hollands & Blair
130 Kennington v Erith & Belvedere
131 Langney Wanderers v Tower Hamlets
132 Stansfeld v Punjab United
133 Abbey Rangers v Welling Town
134 Oakwood v Cobham
135 Tunbridge Wells v Erith Town
136 Newhaven v Lingfield
137 Broadfields United v Loxwood
138 Crowborough Athletic v Crawley Down Gatwick
139 Redhill v Egham Town
140 Fisher v Horsham YMCA
141 Corinthian v Sheerwater
142 Guildford City v Canterbury City
143 K Sports v Steyning Town Community
144 AFC Uckfield Town v Little Common
145 Mile Oak v Beckenham Town
146 Lancing v Phoenix Sports
147 Eastbourne United v Horley Town
148 Balham v Hassocks
149 Knaphill v Deal Town
150 Bearsted v Peacehaven & Telescombe
151 Spelthorne Sports v Virginia Water
152 Sheppey United v Sutton Athletic
153 Pagham v Fleet Town
154 Corsham Town v Farnham Town
155 Hamworthy United v Calne Town
156 Badshot Lea v Amesbury Town
157 Hamble Club v Reading City
158 Frimley Green v Fareham Town
159 Bashley v Whitchurch United
160 Brockenhurst v Lymington Town
161 Baffins Milton Rovers v AFC Stoneham
162 Cowes Sports v Totton & Eling
163 Basingstoke Town v Bournemouth
164 Camberley Town v Blackfield & Langley
165 Shaftesbury v Fawley
166 Tadley Calleva v Alresford Town
167 Westbury United v Binfield
168 Bemerton Heath Harlequins v Horndean
169 Christchurch v Ascot United
170 AFC Portchester v Sandhurst Town
171 Keynsham Town v Exmouth Town
172 Tavistock v Bradford Town
173 Odd Down v Helston Athletic
174 Buckland Athletic v Bitton
175 Wells City v Bovey Tracey
176 Willand Rovers v Bridport
177 Shepton Mallet v Torrington
178 Wellington AFC v Bodmin Town
179 Plymouth Parkway v Saltash United
180 Millbrook v Bridgwater Town
181 Portland United v Clevedon Town
182 Sherborne Town v Street
183 Brislington v Cadbury Heath
184 Newton Abbot Spurs v AFC St Austel

What do you think? 

RELATED TOPICS

Share this story

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Get the latest Berkshire football news to your inbox
FIB-Badgetransparent-dud.png