Ascot United Ladies celebrate on the Women's FA Cup. Photo: Richard Claypole.

2020/21 Women’s FA Cup First Round Qualifying draw in full

The full draw
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Ascot United Ladies celebrate on the Women's FA Cup. Photo: Richard Claypole.

Sign up for Football in Berkshire’s regular email newsletter

The draw for the First Round Qualifying Round was made on Monday morning. Matches are due to be played on Sunday 4th October 2020. 

The broken down Berkshire draw is here.

Women’s FA Cup First Round Qualifying

1 Penrith AFC Ladies v South Shields FC Ladies
2 FC United of Manchester Women v Wakefield Trinity Ladies FC
3 Fleetwood Town Wrens LFC v AFC Darwen Ladies
4 Brighouse Sports LFC v Blyth Town Ladies FC or Guisborough Town Ladies FC 
5 Hull United Ladies FC v Sunderland West End Ladies FC
6 Farsley Celtic Juniors Ladies AFC v Warrington Wolves Foundation Women FC
7 Morecambe Ladies FC v Workington Reds Ladies FC
8 Blackburn Community SC LFC v Alnwick Town Ladies FC
9 Wallsend BC Women FC v York City Ladies FC
10 Spennymoor Town Ladies FC v Wythenshawe Amateurs LFC
11 Redcar Town Ladies FC v Ossett United Ladies FC
12 Ripon City Ladies FC v Merseyrail Ladies FC
13 Sutton Coldfield Town LFC v Lincoln United LFC
14 Worcester City LFC v Droitwich Spa Ladies FC
15 Lincoln Moorlands Railway LFC v Beaumont Park Ladies FC 
16 Oadby & Wigston Women FC v Rise Park Ladies FC 
17 Crusaders Ladies FC v Cookley Sports LFC 
18 Tamworth LFC v Dronfield Town LFC 
19 Leicester City Ladies FC v Grimsby Town Women’s FC 
20 Sheffield Wednesday Ladies FC v Northwich Vixens LFC 
21 Crewe Alexandra Women FC v Coventry Sphinx Ladies FC 
22 Knowle Ladies FC v Stourbridge FC Ladies 
23 Redditch United LFC v Sherwood FC Women 
24 Netherton United Ladies FC v Leigh Ramblers Ladies FC
25 Northampton Town WFC v St Ives Town Ladies FC 
26 Bowers & Pitsea Ladies FC v Harlow Town Ladies FC 
27 Royston Town LFC v Brett Vale LFC
28 Peterborough Northern Star LFC v Southend United Community SC LFC 
29 Luton Town Ladies FC v Wroxham Women FC
30 AFC Sudbury Ladies v Newmarket Town LFC
31 Dartford FC Women v Winchester City Flyers LFC
32 Ascot United LFC v Denham United Ladies FC
33 Moneyfields FC Women v United Services Portsmouth WFC or AFC Bournemouth Women FC 
34 Lancing LFC v Dulwich Hamlet Women’s FC 
35 Watford Ladies Development FC v Ashford Ladies FC
36 Eastbourne Town LFC v Tilehurst Panthers LFC
37 Badshot Lea LFC v Saltdean United WFC
38 Comets WFC v Wycombe Wanderers Ladies FC
39 Worthing FC Women v Sutton United Women FC
40 Woking Ladies FC v Abingdon United LFC
41 Regents Park Rangers LFC v New London Lionesses LFC
42 Dorking Wanderers FC Ladies v Ashford Town (Middx) Women’s FC
43 Fulham FC Women v Woodley United LFC
44 Callington Town LFC v Ilminster Town LFC
45 Bristol Rovers Women’s FC v AEK-Boco LFC
46 Torquay United WFC v Portishead Town Ladies FC
47 Sherborne Town Ladies FC v Oldland Abbotonians LFC
48 Marine Academy Plymouth LFC v Helston Athletic Women FC
49 Middlezoy Rovers Ladies FC v AFC Stoneham Ladies

What do you think? 

Share this story

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp