Full 2021/22 Emirates FA Cup Extra Preliminary Round draw

The full draw
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Get the LATEST NEWS direct to your inbox. Pop your email in the box.

The Football Association has revealed the draws for the Extra Preliminary and Preliminary Round of the 2021/22 Emirates FA Cup.

The full draws were released on Friday afternoon with Berkshire clubs Ascot United, Holyport, Reading City, Tadley Calleva, Virginia Water, Windsor and Wokingham & Emmbrook all involved in the Extra, and Binfield, Bracknell Town and Thatcham Town all starting in the Preliminary.

Looking for details of all the FA competitions on Football in Berkshire? Visit our big FA page here.

Emirates FA Cup Extra Preliminary Round

1 Ashington vs Newcastle Benfield
2 Shildon AFC vs Garforth Town
3 Redcar Athletic vs Hemsworth Miners Welfare
4 Penrith AFC vs Guisborough Town
5 Whitley Bay vs North Ferriby
6 Whickham vs Consett AFC
7 Billingham Town vs West Allotment Celtic
8 Seaham Red Star vs Crook Town AFC
9 Newton Aycliffe vs Thornaby
10 Sunderland RCA vs Bishop Auckland
11 North Shields vs West Auckland Town
12 Goole AFC vs Sunderland Ryhope CW
13 Knaresborough Town vs Northallerton Town
14 Irlam vs Albion Sports
15 Macclesfield vs Burscough
16 Athersley Recreation vs Campion AFC
17 Glossop North End vs Widnes
18 Lower Breck vs Penistone Church
19 Longridge Town vs Northwich Victoria
20 Barnoldswick Town vs Runcorn Town
21 Padiham vs AFC Liverpool
22 Ashton Athletic vs Squires Gate
23 West Didsbury & Chorlton AFC vs Avro
24 Prestwich Heys AFC vs Litherland Remyca
25 Vauxhall Motors vs Skelmersdale United
26 Thackley vs Wythenshawe Town
27 Silsden AFC vs Eccleshill United
28 Winsford United vs Charnock Richard
29 Emley AFC vs Congleton Town
30 Tividale vs Shifnal Town
31 Sporting Khalsa vs Coventry Sphinx
32 Lye Town vs Hanley Town
33 Rugby Town vs Boldmere St Michaels
34 Coventry United vs Worcester City
35 Highgate United vs Malvern Town
36 Westfields vs Heather St Johns
37 Hereford Lads Club vs Haughmond
38 Walsall Wood vs Leicester Road
39 Whitchurch Alport vs Wolverhampton Casuals
40 Racing Club Warwick vs Stone Old Alleynians
41 Gresley Rovers vs Bewdley Town
42 Romulus vs Uttoxeter Town
43 AFC Wulfrunians vs Heanor Town
44 Stourport Swifts vs Lichfield City
45 Quorn vs Selston
46 Barton Town vs Maltby Main
47 Pinchbeck United vs Skegness Town AFC
48 GNG Oadby Town vs Stamford AFC
49 Sherwood Colliery vs Boston Town
50 Newark vs Lutterworth Town
51 Bottesford Town vs Eastwood Community
52 Anstey Nomads vs Sleaford Town
53 Long Eaton United vs Holbeach United
54 Winterton Rangers vs Grimsby Borough
55 Leicester Nirvana vs Deeping Rangers
56 Handsworth vs AFC Mansfield
57 Staveley MW vs Loughborough University
58 Cleethorpes Town vs Melton Town_
59 Lakenheath vs Mulbarton Wanderers
60 Swaffham Town vs Walsham Le Willows
61 Mildenhall Town vs Wroxham
62 Fakenham Town vs Ely City
63 Cogenhoe United vs Haverhill Rovers
64 Harborough Town vs Rothwell Corinthians
65 Newport Pagnell Town vs Peterborough Northern Star
66 Corby Town vs Woodbridge Town
67 Potton United vs Eynesbury Rovers
68 Norwich United vs Long Buckby
69 Brantham Athletic vs Gorleston
70 Hadleigh United vs Desborough Town
71 Kirkley & Pakefield vs Long Melford
72 Arlesey Town vs Thetford Town
73 Bugbrooke St Michaels vs March Town United
74 Kempston Rovers vs Whitton United
75 Godmanchester Rovers vs Northampton On Chenecks
76 Wellingborough Town vs Newmarket Town
77 Harpenden Town vs Romford
78 Ware vs Takeley
79 Sporting Bengal United vs White Ensign
80 Redbridge vs Ilford
81 Stanway Rovers vs Leverstock Green
82 Baldock Town vs Wembley
83 Biggleswade United vs Saffron Walden Town
84 Little Oakley vs St Margaretsbury
85 Edgware Town vs Hadley
86 Walthamstow vs Crawley Green
87 West Essex vs St Panteleimon
88 Witham Town vs Woodford Town
89 FC Clacton vs Leighton Town
90 Enfield_ vs Milton Keynes Irish
91 Sawbridgeworth Town vs Cockfosters
92 Basildon United vs Stansted
93 Dunstable Town vs North Greenford United
94 Southend Manor vs London Colney
95 Hoddesdon Town vs Clapton
96 New Salamis vs Kensington & Ealing Borough
97 Easington Sports vs Wokingham & Emmbrook
98 Bishop’s Cleeve vs Clevedon Town
99 Brislington vs Brimscombe & Thrupp
100 Shrivenham vs Burnham
101 Chipping Sodbury Town vs Harefield United
102 Risborough Rangers vs Lydney Town
103 Aylesbury Vale Dynamos vs Longlevens
104 Thornbury Town vs Royal Wootton Bassett Town
105 Ascot United vs Holyport
106 Aylesbury United vs Fairford Town
107 Tuffley Rovers vs Windsor
108 Broadfields United vs Cribbs
109 Ardley United vs Ashton & Backwell United
110 Oxhey Jets vs Bitton AFC
111 Cadbury Heath vs Flackwell Heath
112 Tring Athletic vs Keynsham Town
113 Reading City vs Hallen
114 Roman Glass St George vs Holmer Green
115 K Sports vs Rusthall
116 Walton & Hersham vs Tunbridge Wells
117 Beckenham Town vs Colliers Wood United
118 AFC Varndeanians vs Farnham Town
119 Steyning Town Community vs Pagham
120 Badshot Lea vs East Preston
121 Jersey Bulls vs Horsham YMCA
122 Chatham Town vs Eastbourne United AFC
123 Hollands & Blair vs Holmesdale
124 Staines Town vs Little Common
125 Cobham vs Sevenoaks Town
126 CB Hounslow United vs Redhill
127 Kennington vs Horley Town
128 Broadbridge Heath vs Littlehampton Town
129 Glebe vs Abbey Rangers
130 Deal Town vs Southall
131 Eastbourne Town vs Guildford City
132 Newhaven vs Camberley Town
133 Bexhill United vs Peacehaven & Telscombe
134 Lingfield vs Egham Town
135 Hassocks vs Spelthorne Sports
136 Ashford Town (Middx) vs AFC Uckfield Town
137 Tower Hamlets vs Sheppey United
138 Hanworth Villa vs Loxwood
139 Virginia Water vs Athletic Newham
140 Lordswood vs Knaphill
141 East Grinstead Town vs Alfold
142 Sheerwater vs Erith Town
143 Crawley Down Gatwick vs Welling Town
144 Tooting & Mitcham United vs Erith & Belvedere
145 Fisher vs Raynes Park Vale
146 Molesey vs Phoenix Sports
147 Saltdean United vs Frimley Green
148 Mile Oak vs Punjab United
149 Balham vs Canterbury City
150 Crowborough Athletic vs AFC Croydon Athletic
151 Banstead Athletic vs Bearsted
152 AFC Portchester vs Horndean
153 Amesbury Town vs Shaftesbury
154 Westbury United vs Christchurch
155 Hythe & Dibden vs Bradford Town
156 Blackfield & Langley vs Cowes Sports
157 Portland United vs Bournemouth
158 Calne Town vs Bashley
159 Moneyfields vs AFC Stoneham
160 Brockenhurst vs Hamworthy United
161 United Services Portsmouth vs Alton
162 Larkhall Athletic vs Lymington Town
163 Bridport vs Fleet Town
164 Alresford Town vs Odd Down
165 Tadley Calleva vs Baffins Milton Rovers
166 Shepton Mallet AFC vs Andover New Street
167 Hamble Club vs Corsham Town
168 Fareham Town vs Street
169 Millbrook vs Saltash United
170 Mousehole vs Helston Athletic
171 Brixham AFC vs Bridgwater United
172 Buckland Athletic vs Exmouth Town
173 AFC St Austell vs Tavistock AFC
174 Ilfracombe Town vs Wellington AFC

Matches scheduled to take place on the weekend of Saturday 7 August 2021. Prize fund details and round dates are here.

NOMINATE FOOTBALL IN BERKSHIRE FOR A NATIONAL AWARD

Two years ago Football in Berkshire was shortlisted for a Football Content Award, we didn’t win but the awards are BACK and we need your support to try and go one step further! All you have to do is nominate us via Twitter or Instagram and you can do that by clicking here.

Club Noticeboard

Want to post your club news? Click here to sign up

What do you think? 

Share this story

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Get the latest Berkshire football news to your inbox
FIB-Badgetransparent-dud.png