The FA Vase trophy at Wembley.
The FA Vase trophy at Wembley.

Full 2021/22 Buildbase FA Vase Second Qualifying Round draw

The full draw
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
The FA Vase trophy at Wembley.
The FA Vase trophy at Wembley.

Get the LATEST NEWS direct to your inbox. Pop your email in the box.

The full draw for the Second Qualifying Round of the 2021/22 Buildbase FA Vase has taken place.

Looking for details of all the FA competitions on Football in Berkshire? Visit our big FA page here.

1 Blyth Town v West Allotment Celtic or Steeton
2 Birtley Town v Knaresborough Town
3 Sunderland RCA or Redcar Town v Billingham Town
4 Thackley v Holker Old Boys
5 Crook Town or Eccleshill United v Bishop Auckland or Ryton & Crawcrook Albion
6 Northallerton Town v Ilkley Town or Penrith
7 Sunderland West End or Cleator Moor Celtic v Harrogate Railway Athletic
8 Padiham or North Shields v Whickham
9 Squires Gate or Garforth Town v Garstang
10 Chester-Le-Street Town or Jarrow v Easington Colliery or Redcar Athletic
11 Barnoldswick Town or AFC Blackpool v Newcastle University or Heaton Stannington
12 Carlisle City or Guisborough Town v Esh Winning
13 Willington or Tow Law Town v Washington or Thornaby
14 Campion or Newton Aycliffe v Boro Rangers (walkover for Campion or Newton Aycliffe – Boro Rangers not accepted into the Competition)
15 Whitley Bay or Billingham Synthonia v Brandon United
16 Silsden or Albion Sports v Newcastle Benfield or Ashington
17 Maltby Main or Glasshoughton Welfare v Northwich Victoria or Bury AFC
18 West Didsbury & Chorlton or Nostell MW v FC Humber United or Parkgate
19 Lower Breck v Swallownest or Bottesford Town
20 Daisy Hill v Atherton LR
21 Bacup Borough or Penistone Churchv Litherland Remyca or Wythenshawe Town
22 Rossington Main v Skelmersdale United or Retford
23 Handsworth or Golcar United v Wythenshawe Amateurs
24 Winterton Rangers or Macclesfield v Selby Town or Hemsworth Miners Welfare
25 FC Isle of Man v Avro or AFC Darwen
26 Emley v Athersley Recreation or Chadderton
27 Grimsby Borough v St Helens Town or Cheadle Heath Nomads
28 Abbey Hey or Ashton Athletic v Hall Road Rangers
29 New Mills or Armthorpe Welfare v AFC Liverpool or Charnock Richard
30 Goole v Worsbrough Bridge Athletic or Maine Road
31 Burscough or Hallam v Cheadle Town or Irlam
32 South Liverpool v Dronfield Town or Barnton
33 Prestwich Heys v Brigg Town or Cammell Laird 1907
34 Stavely MW v Barton Town
35 Runcorn Town or Ashton Town v Pilkington
36 Heath Hayes v Highgate United
37 Stafford Town or Eccleshall v Studley or Paget Rangers
38 Lichfield City or FC Stratford v Uttoxeter Town or Littleton
39 Haughmond or Ashby Ivanhoe v Shawbury United or Romulus
40 Worcester Raiders v Atherstone Town or Abbey Hulton United
41 Sandbach United v Dudley Town or Alsager Town
42 Wolverhampton Casuals v Ellesmere Rangers
43 AFC Bridgnorth or Rocester v Lye Town
44 Wednesfield v Hereford Pegasus
45 Racing Club Warwick v Chelmsley Town
46 Stone Old Alleynians or Heather St Johns v Darlaston Town (1874)
47 Wellington FC or Nuneaton Griff v Bewdley Town or Hereford Lads Club
48 Whitchurch Alport or Tividale v Pershore Town
49 Coventry Copsewood or Rugby Town v AFC Wulfrunians
50 Worcester City v Bilston Town
51 Winsford United or Stapenhill v Gresley Rovers or Dudley Sports
52 Brocton or Boldmere St Michaels v Shifnal Town or Smethwick Rangers
53 Leicester Road or Cradley Town v St Martins or Hinckley
54 Hucknall Town or Gedling MW v Kimberley Miners Welfare
55 Birstall United or Kirby Muxloe v Clipstone or St Andrews
56 Deeping Rangers or Holwell Sports v Dunkirk or AFC Mansfield
57 Harborough Town v Sherwood Colliery or Borrowash Victoria
58 Ingles or Blackstones v Harrowby United
59 Rainworth MW or Heanor Town v Teversal or Eastwood Community
60 Lutterworth Town v Skegness Town
61 Boston Town or Lutterworth Athletic v Holbeach United
62 Pinchbeck United v Graham Street Prims
63 Saffron Dynamo or Quorn v Leicester Nirvana or Clifton All Whites
64 Bourne Town or Belper United v Selston or Barrow Town
65 GNG Oadby Town v Loughborough University
66 Melton Town or West Bridgford v Aylestone Park
67 Shirebrook Town v Sleaford Town
68 Ely City v Mildenhall Town
69 UEA or Swaffham Town v Eynesbury Rovers or Huntingdon Town
70 Sheringham v Thetford Town
71 Whittlesey Athletic v Framlingham Town
72 Wisbech St Mary or Great Yarmouth Town v Walsham Le Willows or March Town United
73 Kirkley & Pakefield v Debenham LC or Peterborough Northern Star
74 Newmarket Town v Diss Town
75 Wroxham v Godmanchester Rovers or FC Parson Drove
76 Lakenheath v Downham Town
77 Newbury Forest or Haverhill Borough v Buckhurst Hill or Enfield
78 Redbridge v Walthamstow or Hadleigh United
79 Saffron Walden Town v Biggleswade United or Southend Manor
80 May & Baker Eastbrook Community v Coggeshall United or Glebe
81 Hoddesdon Town or FC Clacton v Woodbridge Town or Woodford Town
82 Park View or Sawbridgeworth Town v Cockfosters
83 Stotfold or White Ensign v Harwich & Parkeston or Ipswich Wanderers
84 Halstead Town or Potton United v Baldock Town
85 Stansted v West Essex
86 Wivenhoe Town v Stanway Rovers
87 Whitton United or Enfield Borough v Wormley Rovers
88 St Margaretsbury or Benfleet v Brantham Athletic or Holland
89 Cornard United v Brimsdown or Barkingside
90 Hackney Wick or New Salamis v Takeley or Frenford
91 Langford v Ilford
92 Burnham Ramblers v Long Melford or Little Oakley
93 Haverhill Rovers v London Lions or St Panteleimon
94 Amersham Town or Winslow United v Shefford Town & Campton
95 Northampton Sileby Rangers v Buckingham Athletic or Rushden & Higham United
96 AFC Hayes v Risborough Rangers or Edgware Town
97 Wembley or Oxhey Jets v Holmer Green or Spelthorne Sports
98 Arlesey Town or FC Deportivo Galicia v Long Buckby or Tring Athletic
99 Egham Town or Crawley Green v Northampton On Chenecks
100 Hilltop or Langley v Broadfields United or Holyport
101 Irchester United or Hillingdon Borough v Bugbrooke St Michaels
102 Bedfont & Feltham v Rayners Lane
103 Southall v CB Hounslow United
104 British Airways or Dunstable Town v Desborough Town
105 Burnham or Bedford v Aylesbury Vale Dynamos or London Tigers
106 Wellingborough Whitworth v Windsor or Kensington & Ealing Borough
107 Ardley United or Burton Park Wanderers v Chalvey Sports or Rothwell Corinthians
108 Newport Pagnell Town v Harpenden Town
109 Penn & Tylers Green v Cogenhoe United or Harefield United
110 Easington Sports v London Colney or Leverstock Green
111 Frimley Green or Shrivenham v AFC Aldermaston
112 Tadley Calleva v Hengrove Athletic or Ascot United
113 Bitton v Almondsbury or Cheltenham Saracens
114 Abingdon United v Berks County or Newent Town
115 Brislington or Fleet Town v Stonehouse Town or Ashton & Backwell United
116 Malmesbury Victoria or Tuffley Rovers v Fleet Spurs
117 Bishop’s Cleeve or Thornbury Town v Clanfield 85 or Wallingford Town
118 Eversley & California or Virginia Water v Oldland Abbotonians
119 Bristol Telephones v Chipping Sodbury Town
120 Longwell Green Sports v Cadbury Heath
121 Sheerwater or Roman Glass St George v Tytherington Rocks
122 Wokingham & Emmbrook or Moreton Rangers v Lydney Town or Hallen
123 Keynsham Town v Camberley Town or Long Crendon
124 Reading City or Cribbs v Shortwood United or Cove
125 Milton United v Woodley United
126 Sandhurst Town v Longlevens or Fairford Town
127 Portishead Town v Royal Wootton Bassett Town or Knaphill
128 Raynes Park Vale or Steyning Town Community v Oakwood or Welling Town
129 AFC Varndeanians v Kent Football United
130 Tunbridge Wells or Roffey v Canterbury City or FC Elmstead
131 Larkfield & New Hythe or Epsom & Ewell v Mile Oak
132 Holmesdale v AFC Croydon Athletic
133 Alfold v East Preston or Redhill
134 Meridian VP v Molesey or Shoreham
135 Bearsted or Fisher v Little Common
136 Rochester United or Hollands & Blair v Chessington & Hook United
137 Westside or Snodland Town v Sutton Athletic or Newhaven
138 Abbey Rangers or Horsham YMCA v Montpelier Villa
139 Tooting Bec or Jersey Bulls v Rusthall or Crowborough Athletic
140 Hassocks v K Sports or Beckenham Town
141 Lordswood or Storrington Community v Seaford Town or Peacehaven & Telscombe
142 Broadbridge Heath or Croydon v Banstead Athletic or Horley Town
143 Erith Town or Sporting Club Thamesmead v Eastbourne Town or Sheppey United
144 Saltdean United v Eastbourne United or Bridon Ropes
145 AFC Uckfield Town or Colliers Wood United v Punjab United
146 Balham or Lewisham Borough (Community) or Tower Hamlets v Crawley Down Gatwick
147 Hailsham Town or Sporting Bengal United v Staplehurst Monarchs United
148 Greenways or Lydd Town v Billingshurst or Forest Hill Park
149 Athletic Newham v Bexhill United
150 Loxwood or Faversham Strike Force v Lingfield or Erith & Belvedere
151 Worthing United v Stansfeld or Bagshot
152 Midhurst & Easebourne v Westbury United or Alresford Town
153 Ringwood Town or Bridport v Downton
154 Moneyfields or Totton & Eling v AFC Portchester or Romsey Town
155 Laverstock & Ford v Fawley
156 Calne Town or Whitchurch United v Ash United or Hythe & Dibden
157 Godalming Town v Devizes Town or Badshot Lea
158 Sherborne Town or Verwood Town v Bemerton Heath
159 Horndean or Hamble Club v Brockenhurst
160 Cowes Sports or Bournemouth v East Cowes Victoria Athletic
161 Wick or Alton v Selsey or Pagham
162 Baffins Milton Rovers or Andover Town v Amesbury Town or Andover New Street
163 AFC Stoneham or Portland United v Blackfield & Langley
164 Radstock Town or Arundel v Bush Hill or Shaftesbury
165 Bradford Town or Wincanton Town v Odd Down
166 Folland Sports or Corsham Town v Hamworthy United
167 Farnham Town or Warminster Town v Petersfield Town or Bashley
168 Wendron United v Ilfracombe Town or Bishop Sutton
169 St Blazy v Dobwalls
170 Wadebridge Town or AFC St Austell v Newquay
171 Elmore v Helston Athletic
172 Exmouth Town or Shepton Mallet v Mousehole
173 Launceston v Newton Abbot Spurs
174 Sidmouth Town v Elburton Villa or Welton Rovers
175 Godolphin Atlantic or Bovey Tracey v Street
176 Porthleven v Liskeard Athletic
177 Torrington or Bishops Lydeard v Wellington AFC
178 Camelford v Cheddar
179 Saltash United or Cullompton Rangers v Bodmin Town or Crediton United
180 Axminster Town v Brixham
181 Torpoint Athletic or Callington Town v Stoke Gabriel
182 Ivybridge Town v Wells City

Matches will take place on the weekend of Saturday 25 September 2021. Full round dates and prize fund here.

Football in Berkshire is a not for profit site run by volunteers. We feel though that sometimes people need rewarding for the hard work they put in and we wanted to let you know you can support our contributors individually if you so wish. Contributors to this article are as follows:

What do you think? 

Share this story

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Get the latest Berkshire football news to your inbox
FIB-Badgetransparent-dud.png
Search Football in Berkshire
FIB-Badgetransparent-dud.png
FIB-Badgetransparent-dud.png
Football in Berkshire is looking for new contributors, from the National League to the Reading Sunday League. Find out more..