Abingdon Town Ladies vs Ascot United Ladies. Photo: Simon Godfrey.

2020/21 Women’s FA Cup Preliminary Round draw in full

The full draw
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Abingdon Town Ladies vs Ascot United Ladies. Photo: Simon Godfrey.

Sign up for Football in Berkshire’s regular email newsletter

The draw for the Preliminary Round was made on Friday afternoon. Matches are due to be played on Sunday 20th September 2020 

Looking for the Extra Preliminary Round draw? That’s here. The broken down Berkshire draw is here.

Women’s FA Cup Preliminary Round

1  Lumley Ladies FC v Spennymoor Town Ladies FC
2  Stanwix LFC or South Shields FC Ladies v Gateshead Rutherford Ladies FC
3  Blyth Town Ladies FC v Guisborough Town Ladies FC
4  Washington LFC v Alnwick Town Ladies FC
5  Sunderland West End Ladies FC v Carlisle United Ladies FC
6  Durham United LFC Boro Rangers LFC or Workington Reds Ladies FC
7  Gateshead Leam Rangers LFC or CLS Amazons Women FC v Penrith AFC Ladies
8  Hartlepool Pools Youth LFC v Wallsend BC Women FC
9  Redcar Town Ladies FC v Birtley Town Ladies FC or Bishop Auckland Ladies FC
10  Thackley AFC Ladies v Ripon City Ladies FC
11  Hull United Ladies FC v Millmoor Juniors LFC
12  Bradford Park Avenue Ladies FC v Ossett United Ladies FC
13  Sheffield Wednesday Ladies FC v Harworth Colliery Ladies FC or Silsden AFC Ladies
14  Farsley Celtic Juniors Ladies AFC v Harrogate Town LFC or Farsley Celtic Women FC
15  Brighouse Sports LFC v Appleby Frodingham LFC or South Cave Sporting Club Ladies FC
16  York City Ladies FC v Rotherham United Women FC or Oughtibridge War Memorial Ladies FC
17  Yorkshire Amateurs LFC v or Altofts Ladies v FC Wakefield Trinity Ladies FC or Hepworth United LFC
18  Curzon Ashton Women FC or Haslingden Girls & Ladies FC v Blackburn Community Sports Club LFC
19  Morecambe Ladies FC v Salford City Lionesses LFC
20  Rylands LFC v Tranmere Rovers Ladies FC or Fleetwood Town Wrens LFC
21  AFC Darwen Ladies FC or Nelson FC Ladies v Sir Tom Finney LFC
22  FC United Of Manchester Women or West Kirby Ladies FC v Ashton Town Ladies FC
23  Altrincham Ladies FC v Didsbury Ladies FC or Northwich Vixens LFC
24  Mossley Hill Ladies FC or Ashton United Women’s FC v Wythenshawe Amateurs LFC
25  Merseyrail Ladies FC or Mossley AFC Women v Cheadle Town Stingers WFC or Chester FC Ladies
26  SK Vipers LFC v Warrington Wolves Foundation Women FC
27  Crewe Alexandra Women FC or West Didsbury & Chorlton LFC v Accrington Stanley Community Trust LFC
28  Leicester City Ladies FC v Oakham United Women FC
29  AFC Leicester Girls & Ladies or Woodlands FC Ladies v Coalville Town LFC or Oadby & Wigston Women FC
30  St Joseph’s Rockware of Worksop v Lincoln Moorlands Railway LFC
31  Grimsby Town Women’s FC v Ollerton Town Ladies FC
32  Cleethorpes Town Ladies FC v Dronfield Town LFC or Arnold Eagles Women FC
33  Beaumont Park Ladies FC or Groby Women FC v Grimsby Borough LFC or Pride Park LFC
34  Rise Park Ladies FC or Asfordby Amateurs Ladies FC v Arnold Town Ladies FC or Allexton & New Parks LFC
35  Belper T own Ladies FC v Sherwood FC Women or HBW United LFC
36  Nottingham Trent University WFC v Notts County Women FC or Lincoln United LFC
37  Westfields LFC or Leamington Lions Ladies FC v Tamworth Academy WFC or Worcester City LFC
38  Balls To Cancer Ladies FC or Stockingford AA Pavilion Ladies FC v Droitwich Spa Ladies FC
39  AFC Telford United Ladies v Kingfisher LFC or Knowle Ladies FC
40  Cookley Sports LFC v Rugby Town WFC or Sedgley & Gornal United WFC
41 Tamworth LFC or Doveridge LFC v Solihull Ladies United FC
42  Hereford Pegasus Ladies FC or Rugby Borough LFC v Coventry Sphinx Ladies FC or Sandwell Ladies FC
43  Solihull Sporting LFC or Kidderminster Harriers LFC v Crusaders Ladies FC
44  Shrewsbury Juniors Ladies FC or Lye Town Ladies FC v Sutton Coldfield Town LFC or Coventrians Ladies FC
45  Stourbridge FC Ladies or Port Vale Ladies FC v Wyrley Ladies FC
46  Darlaston Town (1874) Ladies FC or Shifnal Town Ladies FC v Walsall Wood Ladies FC or Redditch United LFC
47  Desborough Ladies FC v Netherton United Ladies FC
48  Whittlesey Athletic Ladies FC or Peterborough United LFC v Royston Town LFC
49  Waveney Ladies FC v Brett Vale LFC
50  AFC Sudbury Ladies v Needham Market LFC
51  Peterborough Northern Star LFC v Henley Athletic Ladies FC or March Town Ladies FC
52  Histon Ladies FC v St Ives Town Ladies FC or Hartham United Ladies FC
53  Bedford Ladies & Girls FC or Corby Town LFC v Northampton Town WFC or Haverhill Rovers LFC
54  King’s Lynn Town Ladies FC v Wroxham Women FC or Kettering Town WFC
55  Bungay Town LFC v Newmarket Town LFC or Wymondham Town LFC
56  Bexhill United LFC v Sutton United Women FC
57  Regents Park Rangers LFC v Phoenix Sports LFC
58  Haringey Borough Women’s FC v Fulham FC Women
59  Comets WFC v Herne Bay LFC or Whyteleafe Women FC
60  Millwall Lionesses LFC v New London Lionesses LFC or Parkwood Ladies FC
61  Islington Borough Ladies FC v Aylesford LFC or Ashford Ladies FC
62  Dartford FC Women v Tunbridge Wells Foresters LFC or Ramsgate FC Women
63  Hastings United LFC or Hackney Women’s FC v Dulwich Hamlet Women’s FC or Margate LFC
64  Southend United Community SC LFC v Houghton Athletic LFC
65  Wodson Park Ladies FC v Watford Ladies Development FC
66  Chelmsford City Ladies FC or Frontiers Ladies FC v Leigh Ramblers Ladies FC
67  Rayleigh T own Ladies FC or Hoddesdon Town Ladies FC v Luton Town Ladies FC
68  Bowers & Pitsea Ladies FC v Hemel Hempstead Ladies FC or Garston Ladies FC
69  Colney Heath Ladies FC or Herts Vipers LFC v Runwell Sports Ladies FC or Harlow Town Ladies FC
70  Denham United Ladies FC v Queens Park Rangers FC Women 
71  Ascot United LFC v Banbury United Women’s FC or Swindon Supermarine Women FC 
72  Royal Wootton Bassett Town LFC or Brentford WFC v Ashford Town (Middx) Women’s FC
73  Wycombe Wanderers Ladies FC or Oxford City Women FC v Eversley & California LFC
74  Tilehurst Panthers LFC v Slough Town LFC
75  Abingdon Town LFC or Abingdon United LFC v Newbury Ladies FC
76  Woodley United LFC or Wargrave Women FC v Milton United LFC
77  Steyning Town Community LFC v Worthing FC Women
78  Seaford Town LFC or Newhaven LFC v Badshot Lea LFC or Oakwood Ladies
79  Mole Valley Women FC or AFC Acorns v FC Lancing LFC
80  Roffey FC Women or Chichester City FC Women v Eastbourne Town LFC
81  Woking Ladies FC v Godalming Town Ladies FC
82  Eastbourne United AFC Women or Pagham Ladies v Dorking Wanderers FC Ladies
83  Walton Casuals Ladies FC or AFC Littlehampton Ladies v Burgess Hill Town WFC or Saltdean United WFC
84  Sherborne Town Ladies FC v Bournemouth Sports Ladies FC or Redlands LFC
85  Alton Ladies FC or Meon Milton Ladies FC vAFC Stoneham or Merley Cobham Sports Ladies FC
86  Shanklin Ladies FC v Moneyfields FC Women
87  New Milton Town Ladies FC v Winchester City Flyers LFC
88  United Services Portsmouth WFC v Eastleigh In The Community LFC or AFC Bournemouth Women FC
89  Pen Mill Ladies FC v Banwell LFC or Ilminster Town LFC
90  Weston Super Mare LFC v v Portishead Town Ladies FC
91  Bristol Ladies Union LFC or Middlezoy Rovers Ladies FC v Bishops Lydeard Ladies FC
92  FC Chippenham Ladies or Oldland Abbotonians LFC v Almondsbury Ladies FC
93  Chipping Sodbury Town Women’s FC v Bristol Rovers Women’s FC or Bristol & West LFC
94  Downend Flyers Ladies FC or AEK-Boco LFC v Longwell Green Ladies FC or Paulton Rovers LFC
95  Helston Athletic Women FC v St Agnes AFC Ladies or Saltash United WFC
96  Callington Town LFC v Bideford Ladies FC
97  Torquay United WFC v RNAS Culdrose Ladies FC
98  AFC St Austell Ladies or Feniton Women’s FC v Marine Academy Plymouth LFC or Ottery St Mary AFC Ladies

What do you think? 

Share this story

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp